BroadcastReceiver sınıfı nedir? – Ufak bir örnek

BroadcastReceiver sınıfı nedir? – Ufak bir örnek

Herkeze merhabalar,

Bu yazımda Broadcast Receiverdan bahsedeceğim. Receiver eventları dinlememize yarayan bir yapı. Dinamik, sticky, ordered ve local olarak 4’e ayrılıyor. Bu yazımda Local Broadcast oluşturup nedir ne değildir bundan bahsedeceğim.

Bugün yapacağım örnek telefon uçak moduna alındığında uygulama içerisinde dinlenebilmesi ile ilgili olacak. Zaten genel olarak receiverların kullanım alanları bu şekilde. Telefonun şarjı azaldığında veya çeşitli eventlar olduğunda bu receiverlar triggerlanıyor.

Başlangıçta Manifest dosyasına local receiver tanımlanması yapıyoruz.

<receiver android:name=”.MyFirstReceiver”>
<intent-filter>
<action android:name=”android.intent.action.AIRPLANE_MODE”></action>
</intent-filter>
</receiver>

Dikkat ederseniz action name adında bir tanımlama mevcut bu dinleyeceğim olayın ne olduğu ile ilgilidir, eğer kurcalarsanız çeşitli eventları dinleyebileceğinizi göreceksiniz.

Bu değişiklikleri yaptıktan sonra MyFirstReceiver adında bir sınıf oluşturuyorum. Bu sınıf main thread’i ve Telefondan gelen eventları dinleyecek. Ayrıca BroadcastReceiver sınıfını extend ediyorum.

Bu sınıfı yazdıktan sonra kullandığınız emülatorde telefonu uçak moduna aldığınızda onReceiver methodunun triggerlandığını göreceksiniz. Uygulama Kapalı olsa dahi receiver dinlemeye devam edecektir. Receiverin mantığını anlamak açısından ufak bir örnek oldu. . Diğer yazılarım receiverların çeşitleri ve veri alışverişi hakkında konular ile ilgili olmasını planlıyorum. Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir