Realm Veritabanı ile one to one relationships

Realm Veritabanı ile one to one relationships

Herkeze merhaba,

Bu yazımda Realm veritabanı ile bir örnek yapmayı düşünüyorum. Projemde kullanırken cok araştırdığım bir konu olan one to one relationships ile ilgili bir örnek paylaşmak istiyorum..

Öncelikle Realm veritabanını projeye ekleme işlemlerini yapıyoruz. Bunun için realm’ın kendi dökümantasyonundan yararlanmakta fayda var. İkinci adım ise ilk tablomu oluşturmak. Bunun için urun.java classını oluşturuyorum.

Yukarıda oluşturduğum yapıda extends ettiğim RealmObject classına dikkat edilmeli. Basit olması açısından burada sadece urunadi String nesnesini kullandım. Yani tablomuzda sadece urunadi adinda bir satır olucak.

Üstteki yapıda ise Realmlist sınıfından bir yapı var , generic değişken olarak ise Urun class’ını verdim. Burada urun tablosundan satırlar barınacak. Aslında satır sütun mantığından ziyade liste – nesne ilişkisi mevcut. Eğer bir adet daha relationship oluştursaydım bir adet daha liste ekleyip listenin parametrelerini o sınıftan oluşturmalıydım.

Yukarıdaki yapıda ise direkt olarak projemden aldığım bir metodu sizlere sundum. Burada veritabanına kayıt işlemi yapıyorum, loglama işlemi ile parametrelerin doğruluğunu kontrol ediyorum. Onsucces ve Onerror methodları ise başarılı ve başarısız olduğunda ilgili methodlarda çıktılar almak için . 🙂

Evet arkadaşlar makalem bu kadar, umarım faydalı olmuştur. Realm veritabanı gerçekten cok rahat kullanımı olan hızlı stabil bir yapıya sahip. Özellikle dynamic veritabanı kullanmak gereken projelerde cok iş görüyor. 🙂 Realm ile ilgili soru ve problemleriniz için mail adresime yazabilirsiniz. İyi çalışmalar diliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir