RETROFİT KÜTÜPHANESİ İLE RESTAPİ KULLANIMI VE POST İŞLEM-2

RETROFİT KÜTÜPHANESİ İLE RESTAPİ KULLANIMI VE POST İŞLEM-2

İlk yazımda RestApinin yapısını anlatmıştım. Bu yazıda ise aktif olarak kullanım şeklinden bahsetmek istiyoru. Öncelikle yapıcaklarımız sırasıyla Call sınıfından bir request oluşturmak ve pojo classımızı parametre olarak vermek olucak.

Üstteki Pojo sınıfım login için oluşturduğum Web Servis’den dönücek olan json çıktıları için. Öncelikle bu pojo sınıfı ‘LoginPojo’ adında olışturdum. Şimdi sıra Activity sınıfımda request oluşturmak için Call nesnesi oluşturmaya geldi. Alttaki tanımlama bunun için:

RestApi tarafında oluşturduğum ManagerAll Classından ilgili methodlarıma eriştim. ve parametreleri verdim. Üstteki requests nesnesine dikkat edelim. Bu nesne ile aşşağıda Call gerçekleştiriceğiz. Request nesnesi üzerinden ‘enquenu’ methoduna erişiyorum ve yeni bir CallBack oluşturuyorum. Pojo sınıfı olarak LoginPojo verdiğime dikkat etmelisiniz.

Yukarıda if koşulu içindeki response.isSuccessful() methodu Eğer requests başarılı olduysa true dönecektir. Ardından koşul içinde yapıcağım işlemleri gerçekleştiriyorum. SharedPrefences ve yeni intent geçişi oluşturdum. Geçiş yapmadan Session için Call’dan dönen kullanıcı adı ve kullanıcıid değerlerini aldım.

Evet arkadaşlar Retrofit ve RestApi kullanarak WebServise istek atmak için yapacaklarımız bu kadar. Tabi ki farklı kombinasyonlarda ve parametreler ile istekler oluşturulabilir bu sizin web servisinizin yapısına bağlı olarak değişecektir. Herkeze iyi çalışmalar diliyorum, soru ve önerileriniz için mail atabilirsiniz.

Konuyla ilgili birinci yazı: http://www.yunusemrekaplan.com/retrofit-kutuphanesi-ile-restapi-kullanimi-ve-post-islemi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir